Αποδοτική αερόθερμη σόμπα ξύλου της σειράς Rossella. Επενδεδυμένη με κεραμικά ή φυσική πέτρα. Έχει πρακτικό εμαγιέ φούρνο με τζάμι και θερμόμετρο στο πάνω μέρος της και συρτάρι για την αποθήκευση των ξύλων στο κάτω μέρος. Το κρύσταλλο της πόρτας είναι πυρίμαχο κεραμικό και αντέχει σε θερμοκρασίες έως και 750°C. Η εστία είναι από μαντέμι. Έχει δυνατότητα ρύθμισης του πρωτογενούς & δευτερογενούς αέρα. Προρυθμισμένος τριτογενής αέρας (μετάκαυση).
Η Rossella Plus Forno Evo είναι μια ενεργειακή σόμπα ξύλου της σειράς Rossella της La Nordica - Extraflame, σε κλασσική γραμμή, με πολύ πρακτικό εμαγιέ φουρνάκι με τζάμι και θερμόμετρο στο πάνω μέρος της. Διατίθεται με επενδύσεις από φυσική πέτρα - σαπωνόλιθο ή από χειροποίητα κεραμικά στην έκδοση Liberty και μαντεμένια βάση με πόδια, μαντεμένια πόρτα και μαντεμένια πλάκα στο πάνω μέρος. Έχει ισχύ 9,1kW, που επαρκούν για την θέρμανση χώρων μέχρι και 260κυβικά μέτρα. Στο κάτω μέρος της βρίσκεται ένα πολύ πρακτικό συρτάρι για να αποθηκεύουμε τα ξύλα, καθώς και το δοχείο στάχτης. Το κρύσταλλο της πόρτας είναι πυρίμαχο κεραμικό και αντέχει σε θερμοκρασίες έως και 750°C. Η εστία της είναι από μαντέμι. Επιπλέον, έχει ένα μοχλό που περιστρέφει το κέντρο της βάσης της εστίας, για την ανάδευση των ξύλων και της θράκας, ώστε να αναζωογονείται εύκολα η φλόγα, χωρίς να απαιτείται άνοιγμα της πόρτας. Τέλος, έχει δυνατότητα ρύθμισης του πρωτογενούς και δευτερογενούς αέρα καύσης, καθώς και προρυθμισμένη παροχή τριτογενούς αέρα (μετάκαυσης) για την μεγιστοποίηση της απόδοσης και τον περιορισμό των ρύπων.
| Διαστάσεις (ΠxΥxΒ) | 559x1359x536mm |
| Βάρος | 195kg|PT219kg |
| Άνοιγμα πόρτας (ΠxΥ) | 355x245mm |
| Διαστάσεις εστίας (ΠxΥxΒ) | 379x370x327mm |
| Διαστάσεις Φούρνου (ΠxΥxΒ) | 330x300x370mm |
| Θερμαινόμενος όγκος | 260m3 |
| Έξοδος καυσαερίων | 130mm |
| Ελκυσμός | 12Pa |
| Είσοδος αέρα καύσης | 120mm (προαιρ.) |
| Υλικό εστίας | Μαντέμι |
| Συνολική θερμική ισχύς | 10,6kW |
| Ωφέλιμη θερμική ισχύς | 9,1kW |
| Απόδοση | 86,0% |
| Κατανάλωση | 2,4kg/h |