H Novella Evo είναι μια ισχυρή αερόθερμη σόμπα πέλλετ, αφού αποδίδει 10,2kW, που επαρκούν για να θερμάνει χώρους έως και 292 κυβικά μέτρα. Η ισχύς της καύσης και η ένταση του ανεμιστήρα μπορούν να ρυθμιστούν 5 διαφορετικά επίπεδα ανάλογα με τις ανάγκες μας. Έχει ένα συρτάρι όπου συλλέγεται η τέφρα, κάνοντας έτσι πιο εύκολη την απομάκρυνσή της. Το κρύσταλλο της πόρτας είναι πυρίμαχο κεραμικό και αντέχει σε θερμοκρασίες έως και 750°C και μπορεί να παραμείνει καθαρό για πολλές ώρες, χάρη στην αεροκουρτίνα που διαθέτει. Επιπλέον, υπάρχει ενσωματωμένος θερμοστάτης χώρου, καθώς και ευανάγνωστη οθόνη και πληκτρολόγιο. Ο χώρος καύσης είναι κατασκευασμένος από χυτοσίδηρο.
| Διαστάσεις | 550x1060x583mm |
| Βάρος | 146kg |
| Θερμαινόμενος Όγκος | 292m3 |
| Έξοδος Καυσαερίων | 80mm |
| Ελκυσμός | 1-10Pa |
| Είσοδος Αέρα Καύσης | 50mm |
| Συνολική Θερμική Ισχύς | 3,3-11,4kW |
| Ωφέλιμη Θερμική Ισχύς | 3,0-10,2kW |
| Απόδοση | >90,0% |
| Κατανάλωση | 0,7-2,3kg/h |
| Δοχείο Πέλλετ | ~18kg |
| Κατανάλωση Ρεύματος | 80-120W (300max) |