Ενεργειακή ξυλόσομπα καλοριφέρ, με επίπεδη πόρτα. Κεραμικό πυρίμαχο τζάμι 750°C. Ολική επένδυση από αυθεντικά χειροποίητα κεραμικά. Δοχείο στάχτης. Συνδέεται με κλειστό δοχείο διαστολής. Μεγάλη ισχύς σε μικρές διαστάσεις.
Η TermoNicoletta Evo D.S.A., είναι μια ενεργειακή ξυλόσομπα καλοριφέρ, με επίπεδη μαντεμένια πόρτα. Η ισχύς της φθάνει στα 13,5 kW που επαρκούν για την θέρμανση χώρων μέχρι και 390 κυβικά μέτρα. Έχει δοχείο στο κάτω μέρος της όπου συλλέγεται η τέφρα, κάνοντας έτσι πιο εύκολη την απομάκρυνσή της. Το κρύσταλλο της πόρτας είναι πυρίμαχο κεραμικό και αντέχει σε θερμοκρασίες έως και 750°C. Εστία από ειδικό χάλυβα λεβητοποιΐας. Η επένδυσή της είναι από αυθεντικά χειροποίητα κεραμικά. Μπορεί να συνδεθεί σε κύκλωμα καλοριφέρ με κλειστού τύπου δοχείο διαστολής, χάρη στο σύστημα DSA που προστατεύει την εγκατάσταση από την υπερθέρμανση, ή και με ανοιχτό δοχείο.
| Διαστάσεις (ΠxΥxΒ) | 587x980x573mm |
| Βάρος | 183kg |
| Άνοιγμα Εστίας (ΠxΥ) | 355x245mm |
| Διαστάσεις Εστίας (ΠxΥxΒ) | 307x242x345mm |
| Θερμαινόμενος Όγκος | 366m3 |
| Έξοδος Καυσαερίων | 130mm |
| Ελκυσμός | 11Pa |
| Είσοδος Αέρα Καύσης | 100mm (προαιρ.) |
| Υδραυλικές Συνδέσεις | 1" Θ |
| Περιεχόμενο Λέβητα | 18,5lt |
| Υλικό Εστίας | Χάλυβας |
| Συνολική Θερμική Ισχύς | 15,4kW |
| Ωφέλιμη Θερμική Ισχύς | 12,8kW |
| Ισχύς στο Νερό | 8,5kW |
| Ισχύς στον Αέρα | 4,3kW |
| Απόδοση | 83,0% |
| Κατανάλωση | 3,6kg/h |
| Πίεση Λειτουργίας | <3,0bar |