Μαντεμένια ενεργειακή ξυλόσομπα καλοριφέρ, με επίπεδη πόρτα. Κεραμικό πυρίμαχο τζάμι 750°C. Κατασκευή εξολοκλήρου από χυτοσίδηρο με επισμάλτωση εξωτερικά και θωράκιση εστίας από Ironker. Συνδέεται με κλειστό δοχείο διαστολής. Πόλύ μεγάλη ισχύς σε μικρές διαστάσεις, με την εγγύηση ποιότητας της La Nordica - Extraflame.
Η TermoIsotta D.S.A., είναι μια ενεργειακή ξυλόσομπα που συνδέεται με τα σώματα του καλοριφέρ. Έχει μεγάλη πόρτα ώστε να μας προσφέρει πανοραμική θέα της φωτιάς. Η ισχύς της είναι 15kW που επαρκούν για την θέρμανση χώρων μέχρι και 430 κυβικά μέτρα, με μόλις 4,4 κιλά ξύλο την ώρα. Έχει ειδικό δοχείο για την τέφρα, ώστε να διευκολύνεται το καθάρισμά της. Το μεγάλο κρύσταλλο της πόρτας είναι πυρίμαχο κεραμικό και αντέχει σε θερμοκρασίες έως και 750°C. Η κατασκευή της είναι εξολοκλήρου από επισμαλτωμένο χυτοσίδηρο (μαντέμι), ενώ στην εστία υπάρχει θωράκιση από ειδικό κεραμικό πυρίμαχο Nordiker. Μπορεί να συνδεθεί σε κλειστού τύπου κύκλωμα καλοριφέρ, χάρη στο σύστημα DSA, που προστατεύει την εγκατάσταση από την υπερθέρμανση, ή και σε ανοιχτού κυκλώματος δίκτυο. Ο πρωτογενής και ο δευτερογενής αέρας της καύσης είναι ρυθμιζόμενοι, επιτρέποντας στον χρήστη να ελέγχει την ισχύ της καύσης και την κατανάλωση. Η παροχή για τον τριτογενή αέρα που συνεισφέρει στην ελαχιστοποίηση των ρύπων και την αύξηση της απόδοσης, είναι προ-ρυθμισμένη από το εργοστάσιο.
| Διαστάσεις (ΠxΥxΒ) | 760x775x520mm |
| Βάρος | 212kg |
| Άνοιγμα Εστίας (ΠxΥ) | 519x340mm |
| Διαστάσεις Εστίας (ΠxΥxΒ) | 570x300x325mm |
| Θερμαινόμενος Όγκος | 430m3 |
| Έξοδος Καυσαερίων | 150mm |
| Ελκυσμός | 17-20Pa |
| Είσοδος Αέρα Καύσης | -mm |
| Υδραυλικές Συνδέσεις | 1" Θ |
| Περιεχόμενο Λέβητα | 14,5lt |
| Υλικό Εστίας | Χάλυβας+Ironker |
| Συνολική Θερμική Ισχύς | 19,1kW |
| Ωφέλιμη Θερμική Ισχύς | 15,0kW |
| Ισχύς στο Νερό | 8,5kW |
| Ισχύς στον Αέρα | 6,5kW |
| Απόδοση | 78,4% |
| Κατανάλωση | 4,4kg/h |
| Πίεση Λειτουργίας | <3,0bar |