Ενεργειακή ξυλόσομπα καλοριφέρ της La Nordica - Extraflame, με κλασσική εμφάνιση, επίπεδη πόρτα και φούρνο στο πάνω μέρος. Κεραμικό πυρίμαχο τζάμι 750°C. Επένδυση από αυθεντικά χειροποίητα κεραμικά ή φυσική πέτρα, καπάκι και βάση από μαντέμι. Δοχείο στάχτης. Συνδέεται με κλειστό δοχείο διαστολής.
Η TermoRossella Plus Forno D.S.A., είναι μια ενεργειακή ξυλόσομπα καλοριφέρ, με έναν πολύ χρήσιμο φούρνο στο πάνω μέρος της. Η ισχύς της φθάνει στα 13,5kW που επαρκούν για την θέρμανση χώρων μέχρι και 390 κυβικά μέτρα. Έχει δοχείο στο κάτω μέρος της όπου συλλέγεται η τέφρα, κάνοντας έτσι πιο εύκολη την απομάκρυνσή της. Το κρύσταλλο της μαντεμένιας πόρτας της είναι πυρίμαχο κεραμικό και αντοχής 750°C. Το πορτάκι του φούρνου είναι μαντεμένιο και έχει θερμόμετρο στο τζάμι του. Η εστία της είναι από ειδικό χάλυβα λεβητοποιΐας. Εξωτερικά είναι επενδεδυμένη είτε με αυθεντικά Ιταλικά χειροποίητα κεραμικά (φαγεντιανά) σε μπορντώ ή μπεζ (της περγαμηνής) χρώμα, είτε με φυσικό πέτρωμα στεατίτη (σαπωνόλιθο) που απορροφά την θερμότητα και την διαχέει σταδιακά και ομοιόμορφα στον χώρο. Μπορεί να τοποθετηθεί σε κύκλωμα καλοριφέρ με κλειστού τύπου δοχείο διαστολής, χάρη στο ειδικό σύστημα DSA που προστατεύει την εγκατάσταση από την υπερθέρμανση, ή αν θέλουμε και με ανοιχτό δοχείο διαστολής.
| Διαστάσεις (ΠxΥxΒ) | 559x1359x533mm |
| Βάρος | 218kg|PT242kg |
| Άνοιγμα Εστίας (ΠxΥ) | 345x245mm |
| Διαστάσεις Εστίας (ΠxΥxΒ) | 307x318x345mm |
| Διαστάσεις φούρνου (ΠxΥxΒ) | 330x300x370mm |
| Θερμαινόμενος Όγκος | 390m3 |
| Έξοδος Καυσαερίων | 130mm |
| Ελκυσμός | 12Pa |
| Είσοδος Αέρα Καύσης | 120mm (προαιρ.) |
| Υδραυλικές Συνδέσεις | 1" Θ |
| Περιεχόμενο Λέβητα | 18,5lt |
| Υλικό Εστίας | Χάλυβας |
| Συνολική Θερμική Ισχύς | 16,6kW |
| Ωφέλιμη Θερμική Ισχύς | 13,5kW |
| Ισχύς στο Νερό | 10,5kW |
| Ισχύς στον Αέρα | 3,0kW |
| Απόδοση | 81,1% |
| Κατανάλωση | 3,9kg/h |
| Πίεση Λειτουργίας | <3,0bar |